Girişimsel Radyoloji

Adres:

Kısıklı Cad. Oymacı Sok. No:2 Altunizade,Üsküdar / İSTANBUL Pk: 34662

İğne biyopsisi, laboratuvar testleri için vücudunuzdaki şüpheli hücrelerden örnek alma yöntemidir. Yaygın olan iğne biyopsisi işlemleri ince iğne aspirasyonu ve iğne biyopsisini içerir. İğne biyopsisi kaslardan, kemiklerden veya karaciğer ve akciğer gibi organlardan, doku ya da sıvı örnekleri almak için kullanılabilir.

NİÇİN YAPILIR? Doktorunuz iğne biyopsisini tıbbi bir durumu ya da hastalığı teşhis etmek için önerebilir. İğne biyopsisi aynı zamanda bir tedavinin gelişimini değerlendirmek için de kullanılabilir. İğne biyopsi ile alınan örnek, doktorunuzun hastalığınıza neyin neden olduğunu belirlemesine yardımcı olur.

Kitle ya da şişkinlik Bir iğne biyopsisi şüpheli kitle ya da şişkinliğin bir kist, enfeksiyon, iyi huylu tümör veya kanser olup olmadığını ortaya çıkarabilir.

Enfeksiyon İğne biyopsisi ile alınan örneğin analizi sonucu doktorlar hangi tür mikropların enfeksiyona neden olduğunu belirlemeye yardımcı olur. Böylelikle enfeksiyona karşı etkili olabilecek ilaçlar da belirlenir.

İltihap Bir iğne biyopsi örneği iltihaba neyin neden olduğunu ve hangi tür hücrelerin çoğaldığını ortaya çıkarabilir. İğne biyopsisine girmeden önce, bilgisayarlı tomografi (BT) veya ultrason gibi görüntüleme testlerine tabi tutulabilirsiniz. Bazen, bu testler biyopsi sırasında da uygulanabilmektedir. İğnenin doğru yönlendirilmesi ve daha kesin sonuçlar elde edilmesi için görüntüleme testlerinin rehberliği de önemlidir.

RİSKLER NELERDİR? İğne biyopsisi iğnenin takıldığı yerde kanama ve enfeksiyon kapma gibi küçük riskler taşır. Biyopsi sonrası hafif ağrılar hissedilebilir. Genellikle reçetesiz ağrı kesiciler veya reçeteli bazı ilaçlar ile bu riskler kontrol edilir.